Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Aralık 2015

Referans Mektubu Nedir ? Nasıl yazılır ? Referans mektubu örnekleri

Referans Mektubu Nedir ? Nasıl yazılır ? Referans mektubu örnekleri

Bu makalede referans mektubunun ne olduğunu, nerelere referans mektubu yazıldığını ve yazılırken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatacağız.

Referans mektubu adından da anlaşılacağı üzere her hangi bir ünivesiteye yüksek lisans yada doktora için başvurduğunuzda istenildiği gibi bir kurum ya da kuruluşlara iş başvurusu yaptığınızda da karşınıza çıkabilir. Her 2 durumda da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır, bunlar referans mektubunda olmazsa olmazlardır.

Referans Mektubu Nedir?

Referans mektubu hem iş dünyasında hem de kabulü tek bir kritere bağlı olmayan okul başvurularında (yurtiçi veya yurtdışı yüksek lisansdoktora, dil eğitimi) vb gibi konularda başvuru kriterleri arasında değerlendirme unsurlarından biri olan bir belgedir.  Referans mektuplarında birlikte çalıştığınız yöneticileriniz ya da öğrencisi olduğunuz ve sizi iyi tanıdığını düşündüğünüz hocalarınız tarafından sizin hakkınızda yazılmış yazılardır.  Eğer iş başvurusu için referans mektubu istiyorsanız, başvuru yaptığınız / yapacağınız işle ilgili özelliklerinizden, eğitim başvurusu yapıyorsanız başvurduğunuz eğitim programı ile ilgili ve genel olarak nasıl bir öğrenci olduğunuz ile ilgili olmalıdır hakkınızda yazılmış referans mektupları.

İş başvurusu için referans mektubu yazmak

Eğer iş başvurusu yapıyorsanız referans mektubunuzu, bir önceki işinizde birlikte çalıştığınız ve sizinle ilgili objektif yorum yapabilecek bir ya da bir kaç yöneticinizden isteyebilirsiniz.  Yeni mezun iseniz bitirme projenizi teslim ettiğiniz hocanızdan ya da bir çok dersini aldığınız bölüm hocanızdan da isteyebilirsiniz.  Yeni mezun değilseniz hocalarınız yerine işyerinizde birlikte çalıştığınız ve bağlı olduğunuz yöneticilerinizden isteyiniz.

Yüksek lisans için referans mektubu yazmak

Eğer yüksek lisans başvurusu için referans mektubu almak istiyorsanız bu defa iş dünyasından birilerinden almak yerine üniversite hocalarınızdan almanız çok daha faydalı olacaktır.  Çünkü başvuru yaptığınız yüksek lisans programlarında sizi kabul edip etmemek için değerlendirecek olan hocalarınız, iş yaşamınızdaki başarınızdan çok, ne kadar başarılı, çalışkan ve sorumluluk sahibi bir öğrenci olduğunuzu bilmek isterler.

Akademik Referans Mektubu yazarken dikkat edilmesi gerekenler

 • Sizi iyi tanıyan öğretmenler veya danışmanlar tarafından doldurulması gerekir.  Başvuracağınız bölümle ilgili olabilecek derslere (mühendislik bölümlerine başvuracaksanız, matemetik, fizik, kimya dersleri, sosyal alanlarda bir bölüm için ise tarih, edebiyat veya yabancı dil gibi) girmiş bir öğretmeniniz tarafından doldurulması tercih edilmelidir.
 • 2 veya 3 referans mektubu istendiği için,  göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli konu ise sadece başvuracağınız alanlarda başarılı olmanızın yeterli olmadığıdır. Seçtiğiniz alanla ilgili olmasa bile, sizi iyi yansıtacağına inandığınız bir ders öğretmeninizin de yazabileceği bir referans mektubu olabilir. Matematik ile ilgili bir alanda öğrenim görecek bir öğrencinin, müzik, resim veya beden eğitimi öğretmeninden alacağı iyi bir referans mektubu dikkat çekici olacaktır.
 • Öğretmenlerinizin ve danışmanlarınızın çalışma temposunu da göz önüne alarak,  bu işlemlere yeterli süre tanımalı, gerekirse yazılan referans mektuplarını temize çekerek, öğretmeninize tekrar gösterip imzalatmalısınz.
 • Genellikle size gönderilen başvuru formlarında referans mektuplarına yer ayrılmıştır.  Başvuru formunda böyle bir yer ayrılmamış ise, referans mektupları (mümkünse)okulunuzun antetli kağıtlarına yazılmalıdır. Bir çok üniversite enstitülerinin web sitesinde referans mektupları için hazır şablon bulundururlar.  Siz de referans mektubunuzu başvuru yapacağınız üniversitelerin kendi şablonlarını kullanarak hazırlayınız.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, her bireyin farklı özelliklerinin olduğudur. Hiçbir birey her yönü ile mükemmel veya hatalı olamaz. Dolayısı ile, referans mektupları samimi bir dille yazılmalı, doğruları yansıtmalı ve bireyin kuvvetli olduğu alanlar kadar, desteklenmesi gereken alanları da tarafsız bir şekilde belirtilmelidir. Bu tür yazışmalarda, beyanların doğruluğu esastır.
 • İçerik olarak  ise dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır; giriş paragrafında öğrencinin adı, öğretmenin verdiği ders ve öğrenciyi ne kadar zamandır tanıdığı; bunu izleyen 2 veya 3paragrafda dersin işleniş şekli ve öğrencinin değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler ve bu bilgileri örneklerle destekleme, son paragrafda ise öğrencinin başvurduğu bölümde başarılı olup olamayacağı konusunda genel bir değerlendirme.

Akademik Referans Mektubunda Olması Gerekenler / Referans mektubu yazan kişinin dikkat etmesi gerekenler :

Yazacağınz referans mektubunda aşağıda belirtilen konularn kapsanmış olmasına dikkat ediniz.

 • Tarih
 • Referans alan adayın ad soyad
 • Referans alan aday hangi vesile ile, ne zamandan beri ve ne ölçüde tanyorsunuz?
 • Referans alan adayın, üniversitemizde başvuracak olduğu yüksek lisans programlarna uygunluğu nedir?
 • Referans alacak aday sizinle birlikte akademik ya da mesleki olarak çalıştığı süre içerisinde ne tip görevler ve sorumluluklar üstlendi? Bu görevleri yerine getirmedeki başarı ve motivasyon düzeyi hakkındaki değerlendirmeniz ne yöndedir?
 • Referans alacak adayın kişisel özellikleri arasından güçlü ve zayıf yanlar nelerdir?
 • Refereans alacak aday mesleki yaşamında hangi pozisyonlarda görev alabilir ve başarılı olabilir?
 • Referans alacak adayınn özelliklerini değerlendirmede aşağıdaki kriterleri göz önüne alabilirsiniz:
 1. Akademik ve/veya mesleki bilgi seviyesi Akademik ve/veya mesleki çalışmaya yatkınlığı
 2. Çalışmlarına gösterdiği özen
 3. Araştırma yapma becerileri
 4. Kendini geliştirme potansiyeli
 5. Yaratıcı düşünme yeteneği
 6. Takım çalımasına yatkınlığı
 7. Bireysel çalışma yeteneği
 8. Müzakere becerileri
 9. Kendini etkin ifade edebilme
 10. Sorumluluk bilinci
 11. İnsiyatif kullanabilme derecesi
 12. İletişim becerileri
 13. Analitik düşünme yeteneği
 14. Sunum becerileri
 15. Sosyal yönü
 16. Etkin karar verme becerisi
 17. Ahlaki değerlere bağlılığı

Referans alacak adayla ilgili olarak eklemek istediğiniz bşĪka konular varsa lütfen bunlar da mektubunuzda belirtiniz.

 • Referans verenin ad soyad
 • Referans verenin görev / ünvanı
 • Referans verenin çalıştığı kurum, adres ve telefon bilgileri
 • Referans verenin imzası

 

Yüksek Lisans Referans Mektubu Örnekleri  :

İş Başvurusu Referans Mektubu Örnekleri  :

İş başvurusu referans mektubu

 

İngilizce Referans Mektubu Örnekleri (Pdf örnekleri için tıklayınız, Word dosyası örnekleri için tıklayınız)

Referans Mektubu Nasıl İstenir?

Türkiye’de çok yaygın olmasa da kimi şirketler iş başvurularında referans mektubu talep edebiliyorlar, bunun yanında hemen hemen tüm akademik programlar başvuru esnasında “2 adet referans mektubu” maddesini istenen belgeler arasına yerleştiriyorlar. Öğrenciler de, iş hayatında yer alanlar da “referans mektubunu kimden alsam, nasıl istesem” derdine düşüyor. Benim tavsiyem akademik dünyada, sizi tanıyan en yüksek mevkideki hocadan istemeniz, iş dünyasında da sizi tanıyanlar arasında ünvanı en yüksek ya da çevresi en geniş olan yöneticiden talep etmeniz. “Nasıl referans mektubu istenir” kısmına gelirsek de, üç ana başlık altında toplayarak başarılı sonuca ulaşabiliriz.

Referans istediğiniz kişinin özelliğini vurgulayın.

Neden illa o kişi yazmalı? Neden fikirlerine bu kadar önem veriyorsunuz? Onu benzersiz yapan nedir? “Çünkü şirketin genel müdürü, en üst noktası” diyorsanız da tamam, bunu belirtin (tabii daha nazik bir dille). Sizin şu an bulunduğunuz yerde olmanıza katkısı varsa mutlaka ekleyin.

Taslak hazırlayın.

Eğer ayrıntılı ve güzel yazılmış bir referans istiyorsanız, ayrıntılı ve güzel bir taslak sunmalısınız. Içeriği siz belirleyin. Bu, zaman yönetimi konusunda felaketseniz, projelerin deadline günü geldiğinde siz daha ancak yarısını tamamlamış oluyorsanız kendiniz için “zamanını çok iyi yönetir” yazın demek değil, gerçekte kimseniz onu yazın. Referans istediğiniz kişinin zaten sizin hakkınızda düşündüğü, sadece hatırlatılmaya ihtiyacı olan özelliklerinizi belirtin. Siz bunu yarım saatte yapabilirsiniz, böylece o kişinin sizin için 1 gün düşünme gerekliliğini ortadan kaldırır, mektubunuzu “zahmetsizce” yazmasını sağlamış olursunuz. Referans mektubu yazma sürecinde kara kara düşünürken sizden nefret etmesini istemezsiniz.

Bunun yanında hazırladığınız taslakta başvurduğunuz o pozisyonu veya akademik programı neden seçtiğinizi de belirtebilirsiniz. Sizi motive eden nedir ve hangi özelliklerinizle ne gibi bir katkı sağlayacağınızı düşünüyorsunuz?

Soru sormayacağınıza dair teminat verin.

Size referans olacak kişi muhtemen hakkınızda olumsuz yorum yapmayacaktır. Zaten siz de bu tür bir çekinceniz olmadığı için o kişiye gitmişsinizdir. Ancak yine de olumsuz yorumu varsa yazamaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyerek kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ve mutlaka belirtin; “Mektubun bir kopyasını görmem mümkünse çok memnun olurum. Okumamı istemezseniz de sebeplerinizi tabii ki anlayışla karşılarım”

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. Ramazanov Yasin diyor ki:

  Selam.ben azeriyim.turkiyede okumak istoyorum,yalniz bana referans mektubu lazim.eger kimlerdese hazir varsa gondermesini rica ediyorum.bana cok ihtiyacdir.shimdiden twk

 2. Selin Yetimoglu diyor ki:

  Merhaba,

  Bu sayfada yer alan Referans Mektubu Nasıl İstenir? yazısı bana aittir. İsmim belirtilmeden sitenizde yer vermenize izin vermiyorum. Lütfen yazıyı kaldırın ya da esas yazarın ismini yazın ki emek hırsızlığını önleyelim.

  Teşekkürler.

  1. Editör diyor ki:

   Sitemizde “Referans Mektubu Nasıl İstenir?” baslikli yazi bulunmamaktadir Selin hanim, ilginiz icin tesekkurler..

  2. HAREİKATÜRZ diyor ki:

   BENCE ÇOK GÜZEL Bİ SİTE ÇOK BEĞENDİM

Yorum Yaz